tel./fax: 22 732 08 86

tel.:       22 732 08 76

Więcej niż Kino - Obywatel Jones

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Więcej niż Kino”.
23 października (piątek) o godz.19:00
OBOWIĄZUJĄ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI, KTÓRE MOŻNA ODEBRAĆ W KASIE NOK.
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA.

Zaprezentujemy film pt. „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.

Gościem będzie znany dziennikarz i reporter Mirosław WLEKŁY (autor książki o bohaterze filmu „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”).
Spotkanie poprowadzi red. Stanisław ZAWIŚLIŃSKI

Film opowiada historię walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (1905–1935), jednego z nielicznych obcokrajowców, którzy byli bezpośrednimi obserwatorami wielkiego głodu na Ukrainie (pochłonął według różnych szacunków od 3 do 6 milionów ofiar); zamordowanego prawdopodobnie przez NKWD .

reżyseria : Agnieszka Holland
scenariusz : Andrea Chalupa
zdjęcia: Tomasz Naumiuk
w rolach głównych :James Norton ,Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard ,Krzysztof Pieczyński
prod. Polska, Ukraina, Wielka Brytania, 119 min.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=PnCMt1dFwlA&ab_channel=KinoHeliosPolska


O „Obywatelu Jonesie” pisał w”Polityce” (z 22.10.2019 ) red. Janusz Wróblewski :
„To jeden z najlepszych filmów w karierze polskiej reżyserki.
Ma formułę wystawnego widowiska historycznego osnutego wokół śledztwa prowadzonego przez niezależnego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (James Norton) w sprawie głodu na Ukrainie w latach 30. XX w. Jones (postać autentyczna) odkrył, że zyski, które sowieckie władze czerpały z handlu zbożem, nie są przeznaczane na produkcję żywności, tylko na budowę czołgów i karabinów oraz na realizację planu pięcioletniego. W efekcie miliony obywateli umierały z głodu. A Zachód, robiąc z komunistami interesy, udawał, że tego procederu nie widzi.
Historycy nie są zgodni, czy politykę zagładzania Ukraińców Rosja prowadziła z premedytacją, czy też była ona skutkiem wymykającej się spod kontroli gospodarczej katastrofy, której nikt nie przewidział. Agnieszka Holland te wątpliwości rozwiewa, idąc tropem najczarniejszego z możliwych scenariuszy. Z jej filmu wynika, że za wszystko odpowiedzialność ponosi Stalin. Budowanie komunistycznego systemu na trupach kilku milionów Ukraińców było zamierzone i zorganizowane równie precyzyjnie jak Holokaust. Niewygodnych świadków, którzy się tego domyślali, korumpowano, a gdy ktoś próbował – tak jak Gareth Jones – pisać prawdę, bez skrupułów go zabijano. Chociaż akcja nieuchronnie zmierza w kierunku realistycznego przedstawienia grozy Hołodomoru, tematem filmu jest obrzydliwe kłamstwo towarzyszące tej zbrodni. Ze względów ideologicznych, w imię przeciwwagi dla kapitalizmu przeżywającego największy w tamtej epoce kryzys gospodarczy, Zachód wolał cynicznie przymykać oczy na ludobójstwo na Wschodzie i słuchać płynącej stamtąd propagandy.
----------------

🏆Na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2019) film otrzymał Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrodę za najlepszą scenografię.

Do udziału w imprezie uprawnione są osoby które podpiszą obowiązkowe Oświadczenie o tym, że uczestnik według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. (Oświadczenie dostępne w załączniku można przynieść wypełnione lub wypełnić przed wydarzeniem).

 

Załączniki:
Dostęp do URL (https://nok.nowydwormaz.pl/attachments/article/1556/O%C5%9Bwiadczenie.pdf)Oświadczenie[ ]